Znalec podcenil Inchebu, miliarda je málo

Autor: Milan Hošek | 28.9.2010 o 7:40 | (upravené 28.9.2010 o 12:26) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  2529x

Znalec ocenil celú spoločnosť Incheba na 33,1 mil euro teda necelá miliarda korún. Firmu s ročnými výnosmi 19,6 mil. euro, ziskom 2,1 mil. euro a s 22-hektárovými pozemkami plus budovami v centre Bratislavy. Akcionári môžu predať akcie Incheby priamo Inchebe za cenu 179,05 euro. Ešte posledné dva týždne. Smutné je, že akcionári sa k znaleckému posudku nedostanú a nevedia z čoho vlastne znalec vychádzal.

Na pripomenutie stručná história. Pred pár mesiacmi rozhodlo valné zhromaždenie silou najväčšieho akcionára rodiny Rozinovcov o stiahnutí akcií z burzy. Podľa zákona nasleduje povinnosť odkúpiť akcie od ostatných akcionárov, ktorí ich nechcú.

Znalec pre Inchebu, nie pre malých akcionárov

Dôležité je, že zákon myslí aj na malých akcionárov a prikazuje určiť cenu znalcovi. Aby bola cena určená objektívne vyberá znalca Národná banka Slovenska. Až na malú výnimku, keď ešte pred zaslaním príslušnej žiadosti na NBS firma už znalecký posudok má. Samozrejme presne taký, aký vyhovuje. Stačí osloviť dvoch troch znalcov a vybrať z ich prác tú s najnižšou cenou. O priamom zadaní ceny znalcovi radšej nešpekulujem.
V našom prípade teda predstavenstvo malo už v čase rozhodovania o stiahnutí akcií z burzy k dispozícií posudok.

Vyvolení proti akcionárom

Znalec ocenilo celú Inchebu na 33,1 mil. euro a teda jednu akciu na 179,05 euro. Na burze už pár  rokov akcie stoja viac ako 160 euro niekedy aj cez 280. Aj teraz keď odkupovanie akcií beží stoja akcie okolo 190 euro. Do povinnej ponuky boli predané zatiaľ zrejme omylom tri akcie.
Samozrejme netreba byť prehnane podozrievavý. Veď určenie ceny je zákonom regulované. Ako hovoril jeden nemenovaný filozof, dôveruj ale preveruj. Teda kto vlastne skontroluje správnosť onej ceny povinnej ponuky (tú za ktorú aj tak málokto akcie nepredá).

Predstavenstvo? V predstavenstve sedia majoritní akcionári Rozinovci, ktorým zrejme malí akcionári prekážajú. Aj keď pred časom p. Rozin akcionárom nalieval svoj burčák. Z jeho mediálne slávnych bratislavských vinohradov. Rozhodnutie o stiahnutí akcií z burzy navrhlo predstavenstvo.

Dozorná rada? Tá cenu odsúhlasila s tým, že je dobrá pre akcionárov. V čele sedí pán Peter  Mihók, ktorý je vážená osoba.  Osobne začínam pochybovať.

NBS? Sleduje len formálnu správnosť posudku. Podľa skúseností veľa vody nenamúti.

Polícia a prokuratúra alebo súdy? Zatiaľ nepredbiehajme...

Akcionár? Ťažko, nemá totiž k znaleckému posudku prístup. Vážne! Posudok, ktorý určuje cenu JEHO akcií nie je pre neho k dispozícií. Ani na nahliadnutie ani nijako. Ja ako akcionár Incheby vôbec neviem, čo znalec v posudku napísal.

Keď to zhrniem, znalecký posudok videl znalec, predstavenstvo, dozorná rada a pár úradníkov na NBS. Pripomínam myslím sté miesto Slovenska v celosvetovom rebríčku korupcie. To sme dopadli...

PS: Otočme to, znalec ocenil akcie zrejme zle, tak si kúpme akcie! Ak máte záujem akcie Incheby kúpiť, máte pomerne málo času. Rád poradím!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?