Šok na slovenskej Burze, má novú web stránku

Autor: Milan Hošek | 1.6.2011 o 21:15 | (upravené 1.6.2011 o 23:52) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  2562x

Neskutočné sa stalo skutočnosťou: Bratislavská burza má novú web stránku a normálne ponúka online dáta. To čo bežne ponúkajú burzy napr. z Čiernej hory, či Bieloruska historicky prvýkrát  máme aj na Slovensku. Úžasné! Otázkou je prečo vôbec dinosaury z Vysokej zdvihli rite.

Slovenský kapitálový trh je biedny. Vedia to všetci, ale zatiaľ nikto nerobil kroky k oživeniu. Darmo minister Mikloš píše o potrebe zvýšenie konkurencieschopnosti Slovenska, keď jeden z perfektných nástrojov na jej zvýšenie teda funkčný kapitálový trh vytrvalo ignoruje. Je dokázané, že funkčný kapitálový trh pomáha udržateľnosti ekonomického rastu a prosperity. Funkčná burza – perfektný život :) by pomohol všetkým aj ficovcom, aj koaličníkom. Prečo pravicová vláda nerobí niečo pre oživenie burzy a trhu? Žeby slabé loby? Možno aj sympatický pokus dať akcie Slovak telekomu na burzu vyšumí do stratena, teda do priameho predaja majoritnému akcionárovi. Ale pre objektívnosť, kapitálový trh reálne nikomu nechýba a nechýbal, ani Ficovi, ani Miklošovi. Smola.

 

Nová web stránka burzy ponúka to, čo burza dávno ponúkať mala. Reálne dáta, ponuka, dopyt. Zázrak, ktorý roky funguje všade. Naozaj všade, len u nás až teraz.

Web burzy bol doteraz ostudný, nič človek nezistil, nič teda ani nepokazil. Nezistil, koľko stojí akcia (dlhopis), či sa dá predať, kúpiť. Skratka web na tri písmena. Od dnes je všetko k dispozícií.

Prehnaná chvála novej iniciatíve však nie je na mieste. Nech sa burza hanbí, že po dvadsiatich rokoch ponúka verejnosti niečo je voľné všade na svete. Nech sa hanbí celé služobne prestarnuté vedenie. Čo robili doteraz? Pili cele dni kávičku? Čo vlastne robí vedenie burzy, ktorá nefunguje?

Ešte pred par týždňami online dáta predávala naša úžasná burza za ťažké peniaze. Od dnes zadarmo. Tešíme sa, ale zlý pocit zostáva, burza nie je pre klientov, je sama pre seba....

Škoda

Kade chodím tam tvrdím, že problém nefunkčnosti burzy je v jej vedení. Burza bola vždy mimo záujem politikov. Nebola atraktívna a tak na ňu kašlali. Občas dali (odložili) do orgánov burzy a Centrálneho depozitára (dcéra burza) ľudí, čo majú „zásluhy“ a boli (ne)schopní. Ale nikto neriešil trvalý pád trhu.

Otázka je prečo až teraz? Prečo niečo všade bežné oslavujem ako výhru?

Skepticky sa vyvíja aj optimistický pokus J@T a oživenie trhu. Áno priniesli dve akciové emisie na trh, áno „tvária“ sa že sa s ich akciami obchoduje (čo je super vec a pomerne bežná aj inde) ale nič viacej. Kde sú nové emisie, kde sú aspoň pokusy posunúť trh dopredu. Kde je aspoň pokus o sfunkčnenie orgánov burzy, zmeny poplatkovej politiky, zjednodušenie obchodovania, odstránenie dinosaurov na Vysokej ulici? Akože starých psov nový kúskom nenaučíme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.

EKONOMIKA

Ročne vznikne sto lekární, najväčšia sieť nie je Dr. Max

Ku koncu vlaňajšieho roka bolo na Slovensku viac ako 2150 lekární.


Už ste čítali?