Ďalší šok na našej Burze, depozitár sa prepojil s českým

Autor: Milan Hošek | 30.6.2011 o 6:45 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  2155x

ČEZ kúpime za Eura na bratislavskej burze! Tatry Mountain Resorts za české koruny do každej rodiny! Bratislavská burza kradne likviditu pražskej! Centrum obchodov s českými akciami sa presunulo na východ! České akcie za Eurá pre každého!  Teraz vážne, „oživenie" slovenského kapitálového trhu veľmi pomaly napreduje. Po viac ako roku od pamätnej konferencie o zmŕtvychvstaní trhu (organizovala burza s J&T) tu máme konečne „výsledky". Také malé, až by človek zaplakal, ale predsa.

Slovenskýčeský depozitár cenných papierov sa konečne prepojili. Časom možno budeme môcť na slovenskej burze kúpiť české akcie, a opačne. Komerční banka, Unipetrol, ČEZ, Telefonika O2 za Eura. A my na oplátku pošleme do Česka ... Tatry... Best Hotely a ... ... to je asi tak všetko. Ale o Tatry Mountain Resorts predsa ide ... A možno aj o Slovak Telekom.

Naša burza a jej depozitár už nebudú opustené samorasty v investorskej džungli. Aj keď ide o pomerne nenápadný krok, môže mať veľké dôsledky. Samozrejme, ak bude záujem investorov a obchodníkov s cennými papiermi. A tých je žiaľ, na Slovensku málo. Na vedenie bratislavskej burzy sa spoliehať nedá. Doteraz spali a nič nerobili. Koncom roka 2009 pracovalo na burze 26 ľudí, ktorí dostali 806 tisíc Euro (cez 2500 Euro mesačne na hlavu v hrubom). Obchody na burze nešli, akcie vôbec a štátne dlhopisy trochu. Čo tam tí ľudia robia? Aspoň že „normálny“ web konečne urobili.

Jasné je, že najväčšiu zásluhu na spojení depozitárov má skupina J&T. Od teraz (po viacerých úkonoch), budú môcť umiestniť akcie svojho pokladu - Tatry Mountain Resorts TMR na českej burze. Ak sa podarí, môže byť TMR  na českej burze malou bombou, tipujem ju tak do piateho miesta v obchodovateľnosti (o žuvačky orbitky sa vsadím s hocikým).

Keď ešte J&T splnia aspoň polovicu toho, čo sľúbili na onej pamätnej konferencii o zmŕtvychvstaní kapitálového trhu, nemusíme mať strach. Veď aj náš monopol SPP (cez Energetický a průmyslový holding) možno bude na burze. „Dávam bolš... sorry J&T tak desať rokov ... „

Aj keď to smerom k  skupine J&T po skúsenostiach z minulosti, hovorím nerád, ale vďaka...

PS:

Správa z webu společnosti Centrální depozitář cenných papírů, a.s.. Slovenský Centrálny depozitár cenných papierov SR nemá za potrebné o tejto správe informovať ...

„Centrální depozitář cenných papírů Praha, a.s. (CDCP) podepsal smlouvu o vzájemném členství a spolupráci s Centrálním depozitářem cenných papírů Slovenské republiky, a.s. (CDCP SR). Na základě smlouvy, která byla 23. června podepsána v Bratislavě, dojde v průběhu několika týdnů k technickému propojení obou institucí, což do budoucna umožní například zjednodušené obchodování se stejnými cennými papíry v Praze i Bratislavě. “Smlouva je velmi výhodná pro oba trhy. Nabízíme tímto možnost duálních listingů českých emisí na burze v Bratislavě a současně emitenti, jejichž akcie jsou nebo budou obchodovány na slovenském trhu, mohou svůj listing rozšířit o pražskou burzu. Dojde tak k vzájemné podpoře likvidity, ze které by měli těžit zejména investoři v obou zemích”, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Nezbytnou podmínkou pro faktické využití výhod plynoucích ze spolupráce obou institucí je zájem na straně emitentů nebo členů burz v Praze a Bratislavě, kteří mohou o duální listing požádat.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje výber Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.


Už ste čítali?