Inžinierske stavby Košice za hubičku, len 694 tisíc Euro

Autor: Milan Hošek | 2.3.2012 o 10:50 | (upravené 2.3.2012 o 10:56) Karma článku: 12,54 | Prečítané:  4106x

Firma s obratom cez sto miliónov má hodnotu 694 tisíc Euro. Tretí pokus o vyvlastnenie akcií na Slovensku dopadol katastrofálne, znalec prišiel k „perfektnej" sume. Pre objednávateľa - majoritného akcionára. Pre malých akcionárov,  ktorí chcú zistiť, kde je pes nízkej ceny zakopaný,  si právnici firmy vymysleli dve finty. Prvá je, že znalecký posudok má cez 3500 strán (teda asi metrová hromada A4) a teda nedá sa poslať emailom ani poštou. Druhou úbohou výhovorkou je vraj obchodné tajomstvo v posudku. Prakticky to znamená, že po preštudovaní tisícov strán posudku o ohodnotení skrutiek, tatroviek, tehál a vízií nulových ziskov, treba byť ticho. To, že posudok vykreslil Inžinierske stavby ako firmu na bankrot je akože výhra? Prečo sa Inžinierske stavby zníži na takúto hru?

V týchto týždňoch dostávajú akcionári Inžinierske stavby Košice absurdnú ponuku na kúpu ich akcií. Za 1,5 Euro akcia!!! Firma s obratom cez 107 mil. Euro (v roku 2010) a majetkom 94 mil.. Cena je vraj OK, lebo ju určil znalec.

Stavby nešťastné inžinierske

Na výpočet ceny pre vyvlastnenie akcií sa používa najmä tzv. podnikateľská metóda. Stačí pár chýb vo vstupných údajoch a výsledok je priam brutálny. Buď chýb z objektívnych príčin J alebo zámerných chýb... Napríklad očakávaný zisk za šesť rokov je 20 tisíc Euro. Vyjde hodnota 800 tisíc . Ale keď očakávam zisk milión Euro ročne už som v sumách okolo 40 miliónov.

Znalecký posudok som ešte nevidel ale na 98% (99% sa sprofanovalo) v ňom bude chyba.  Ak by mala byť hodnota Inžinierskych stavieb pod milión musel znalec očakávať čistý cash flow z podnikania firmy niekde na úrovni  desiatok tisíc Euro. Smiešne

Prečo sa snaží takto podceňovať svoju vlastnú firmu francúzska COLAS nechápem. Pritom akcionárov je veľmi málo a slušná cena by ich len potešila. Takto nízka cena spolu s obštrukciami nepôsobí dobre.

Vyvlastňovanie na Slovensku

Vyvlastňovanie akcií vo vlastníctve minoritných vlastníkov na Slovensku zatiaľ nefunguje. Zákon je veľmi prísny a viac menej kvôli procesným veciam vyvlastňovanie neumožňuje. Po hrôzostrašných skúsenostiach z Česka je to len dobre.  V Česku Vás vyvlastnia za ceny, ako si určí znalec vybraný majoritným akcionárom, brániť sa musíte Vy na súde v správnej lehote a ešte aj znášate všetky náklady so súdnym sporom. Príkladom šialenosti českého squeeze out (termín z európskej legislatívy) môže byť firma TENEZ, a.s. Chotěboř. Firma s obratom 300 mil. Kč a vlastným imaním cez 100 ocenil znalec na 18 mil. Kč.

Náš zákon postavil všetko z hlavy na nohy. Znalca vyberá viac menej nezávislá NBS, znalecký posudok je k dispozícií akcionárom, a na súde žaluje majoritný akcionár rebelov, teda tých, čo akcie nepredali. Znalecký posudok sa dá rozporovať a teda zjavne nezmysly v ňom sa dajú napádať.

Zatiaľ neúspešne

Doteraz boli štyri pokusy o vyvlastnenie malých akcionárov. Liptovská Mliekareň a Dopravoprojekt skončili, Union Poisťovňa beží aktuálne spolu s Inžinierskymi stavbami. Každý prípad je špecifický ale prvé dva na isto neprešli.  Chyba nastala v súdnej žalobe (možno aj v cene), majoritný akcionár skrátka nemal ako zažalovať všetkých akcionárov, čo nepodpísali kúpnu zmluvu. Všade sú nejaký presťahovaní alebo zomretí akcionári.  Problém techniky je pre slovenský squeeze out fatálny, skrátka nedá sa urobiť. Teda dá sa, ale treba pohnúť rozumom a poradiť sa...

PS: je 11 00 piatok 2.3.2012, vstupujem do priestorov právnej kancelárie, ktorá zastupuje majoritného akcionára Inžinierskych stavieb vo veci vyvlastnenie akcií. Asi budem musieť dodržať obchodné tajomstvo :)

PS 2: Akcionári nebojte sa niečo vymyslíme ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje výber Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.


Už ste čítali?