Akcionári TMR pozor na Kupónku, 45 Euro je viac ako 26

Autor: Milan Hošek | 15.8.2013 o 9:15 | (upravené 16.8.2013 o 9:15) Karma článku: 8,03 | Prečítané:  2459x

Akcionári TATRY MOUNTAIN RESORTS, a.s. dostávajú v týchto dňoch zvláštne listy. Firma Kupónka, s.r.o. im poslala list, ktorým sa im vraj snaží pomôcť. Tak, že im za akcie, ktorých trhová hodnota je 45 Euro, ponúka 26. Ponuka nie je výhodná, aj napriek veľa riadkov textu s logickými argumentami.

Príbeh začal asi pred mesiacom, keď TMR ohlásilo mimoriadne valné zhromaždenie. Tentokrát bez estrád pre akcionárov. Bez zlacnených pobytov, lanoviek zadarmo, bez večerného galaprogramu. Program je tvrdo pragmatický. Zníženie základného imania o skoro 175 mil. Euro a vydanie dlhopisov zhruba v tej istej hodnote.Každy akcionár dostane za jednu akciu “dodatočný bonus” niečo ako dividendu vo výške 26 Euro. Ako tento príjem zdaniť je nejasné a práve na tom stavia ponuka eseróčky Kupónka. Popíše neistoty a potom dáva istotu, polovičnú cenu.


Zníženie základného imania a platby akcionárom totiž nerieši priamo ani Zákon o dani z príjmu ani Zákon o zdravotnom poistení. Skrátka zákonodarca akoby pozabudol na zníženia základného imania ako na formu príjmu. Preto sa akcionár TMR dostáva do zvláštnej situácie. Dostane platbu slušných 26 Eur za akciu v čistom a ako si vyrieši daň a zdravotný odvod bude na ňom.


Ponuka Kupónky presne popisuje tento stav neistoty. Samozrejme tak, že v škále nula až maximálna daň (teda 19 plus 14 percent) straší tou najvyššou možnosťou.


Pes je však zakopaný inde. Ponuka 26 Euro za akciu sa týka akcionárov pred výplatou oných 26 Euro. Teda v čase, keď akcia stoji na burze 45 Euro niekto ponúka, na základe argumentov síce sčasti pravdivých, cenu polovičnú.


Nepredávajte akcie TMR spoločnosti Kupónka. Radšej, ak nemáte radi neistotu, utekajte do banky (alebo k jedinému funkčnému obchodníkovi so slovenkými cennými papiermi RMS Market) a predajte akcie za cenu trhovú teda 45 Euro.


O výhodnosti výmeny vlastného kapitálu cudzími zdrojmi a aký to bude mať dosah na akcionárov nabudúce. Tak isto o danení príjmu zo zníženie základného imania. Ešte sa nič neschválilo...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje výber Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.


Už ste čítali?