Oplatí sa kúpiť akcie Slovak Telekomu?

Autor: Milan Hošek | 22.4.2015 o 9:17 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  17623x

Áno oplatí ale ... Prečo áno: je náš, nemá dlhy, dosahuje zisky, plánuje platiť dividendy, nekrachnuteľná firma a päťpercentná zľava. Prečo nie? Zisky by mohli byť vyššie, dividenda istejšia a vyššia a presná cena akcií je zatiaľ neznáma. Konzervatívci kupujte, tí čo očakávajú desiatky percent ročne ďalej ani nečítajte. Každý je v rozhodovaní sám, buď alebo. Vsadím sa o žuvačky orbitky, že cena akcie bude za rok 20 Euro a dividenda 40 centov.

Slovak telekom vstupuje na burzy, pre istotu hneď tri, bratislavskú, pražskú a londýnsku.  Dobrá správa pre všetkých. Predaj cez burzu je nekorumpovateľný a možno oživíme slovenský trh kapitálu. Akcie na burze viac menej nikomu nevadia a veľa ľudí zabávajú (kúpim draho predám lacn ... vlastne drahšie...). Každé uvedenie nových akcií nesie riziká. Čo ak cena v úvodná cena je prepálená a bude nasledovať pokles? Samozrejme často sa deje aj opak, prudký nárast ceny.

Zaujímavosťou je, že na to ako dlho sa predaj telekomu na burze chystal venuje sa tejto bezpochyby na slovensko-českom trhu významnej udalosti len Patria alebo šikovník Martin Gulka.

Oplatí sa kúpiť akcie?

Len dva výnosy sú možné. Rast akciídividenda. Rast akcií súvisí s dividendou ale nie vždy. Paradoxy burzy. Ak bude Telekom vyplácať slušné dividendy a úrokové sadzby budú stále nízko akcie resp. budú klesať akcie zrejme pôjdu hore. Ak budú úroky rásť akcie možno poklesnú.

Impulzom na rast môže byť aj snaha o ovládnutie firmy, to však nehrozí nemci nedopustia, asi.

Biznis v telekomunikáciách bol kedysi stabilný, produkoval dosť peňazí na slušné dividendy. Ako všade s príchodom konkurencie marže klesajú. Teda nejaké zázraky pri raste tržieb a ziskov netreba očakávať. Teda dividendy ...

... dividendy

Telekom priamo vo svojom prospekte deklaruje, že bude vyplácať dividendy na úrovni 50 až 80 percent zo zisku. Zisk sa pohybuje okolo 50 centov na akciu, teda dividendy môžu byť od 25 centov.

Ficovi vraj nedali nič (tento rok po dlhom čase predsa len dali 80 percent zo zisku na dividendy), malým akcionárom a samozrejme aj väčším (tí čo nakúpia akcie až v Londýne) už asi doprajú. Telekom má len málo dlhov (dlhodobé prakticky žiadne) ale cez pol miliardu Euri na účtoch. Teda je z čoho ... A ako nás už presvedčili finanční alchymisti z TMR dá sa získať peniaz aj znižovaním základného imania. Teda dividenda môže byť vyššia ako ročný zisk. Môže... Podrobne sa číslam Slovak Telekomu venuje šikovník Martin Gulka.

Porovnanie s Maďarmi

Sestrou Slovak je Magyar Telekom (to fakt nikomu nemôže vadiť...) , ktorý je na burze už zopár rokov. Ako by ich jeden Deutsche Telekom mal.. Cena akcie 400 HUF, zisk za minulý rok 27,45 HUF. Dividendy pred rokom nevyplácali, tento rok vraj min 15 HUF dajú. Je však jeden veľký rozdiel, Maďari majú veľké dlhy. Keby Slovak bol Magyar Telekom tak by mohla byť cena akcii ... Naši mali zisk na akciu 0,5 Euro to krát (400 deleno 27,45) plus naši skoro žiadne dlhy... vsadím žuvačky orbitky že cena bude 20 Euro.

Postup

Stačí prísť do Slovenskej sporiteľne (len do 5.5.), mať peniaze a podať pokyn na kúpu. Keďže konečná cena sa určí až neskôr (nikto nevie teraz koľko sa reálne prihlási záujemcov), najprv sa určilo pásmo od 17,7 do 23,6 Euro. Menej to nebude ani viacej. Peniaze však musíte mať na cenu 23,6 Euro. Teda chcem 100 akcii dám sporiteľni 2360 Euro a keď sa kúpi sa 20 dostanem naspäť 360.

Zľava

Päť percent na prvých 10 tisíc investícia. Keď kúpite za milión tak len prvých 10 tisíc ... Teda objednať so zľavou sa dá: 10.000 deleno 23,60 spolu 423 akcií.

Náklady

Samozrejme kúpna cena. Poplatky za nákup nulové, ani za vedenie účtu (dočasne). Predaj už spoplatnený bude.  

Dane

Ak sa schváli novela zákona o dani z príjmu potom ak predáte po roku neplatíte dať. Platiť by mala od januára budúceho roku. Zo straty sa daň neplatí ani teraz ...

Čo ďalej

Keď si akcie ponecháte môžete využívať svoje práva. Teda chodiť na valné zhromaždenia, pojedať tam chlebíčky, čo je moja obľúbená aktivita, a klásť otázky a dostávať odpovede. Škoda, že sa tam nedajú riešiť reklamácie služieb, arogantných zamestnancov a iné občas sa vyskytujúce nedostatky bývalého monopolu. Riešia sa len čísla, vízie a zisky ... Akcie budete môcť predať, dokúpiť, možno aj založiť za úver. Burza je však potvora, akcie môžu rasť klesať, skončiť, zmiznúť. Telekom je ten lepší prípad, môže len rásť alebo klesať. Kto je smelý nech riskne.

PS 1: Autor si kúpi pár sto akcií. Tí čo sú v druhom pilieri aj tak akcie Slovak telekomu mať budú... vo svojich portfóliach.

PS 2: O žuvačky orbitky sa hláste po 1.1.2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?